Najpogostejše srčne bolezni

Pri koronarni srčni bolezni je motena oskrba srčne mišice s krvjo. V večini primerov je razlog ateroskleroza koronarnih srčnih žil (poapnenje žil), redko pa je zmanjšana prekrvavitev srčne mišice posleldica nenadnega krča koronarnih arterij. Srčna mišica mora biti stalno oskrbljena s primerno količino kisika in ne more shajati z manjšo količino kisika, zato ji pri zmanjšani oskrbi s kisikom grozi neke vrste zadušitev To stanje strokovnjaki označujejo z izrazom ishemija.

Kadar je zaradi zožitve koronarnih arterij oskrba srca s krvjo motena do te mere, pride do zapore teh žil, kar povroča prsno bolečino, ki jo imenujemo angina pektoris ( tiščanje v prsih).

Pri starejših ljude lahko oslabi črpalna sposobnost srca, da to ne more več zagotovii primernega pretoka krvi po telesu, čemur pravimo srčno popuščanje.

Okvare srčnih zaklopk so danes redkejše, so pa predvsem posledica nezdravljene angine in degenerativnih procesov, ki se pokažejo šele v starosti. Če jih pravočasno ne odkrijemo in odpravimo z operacijo, pripeljejo do srčnega popuščanja.

Najresnejša od srčnih bolezni je popolna zapora koronarnih arterij, ki vodi v odmrtje dela miokarda (srčne mišice), kar imenujemo miokardni infarkt (srčnomišični infarkt ali srčno kap.)

Dohodnina in donacije

Po novemu zakonu o dohodnini, ki se je pričel uporabljati s 1.1. 2007 lahko vsak zavezanec del svoje dohodnine (do 0,5%) nameni v obliki donacije upravičencem za donacije. Med upravičence spadajo društva, ki so pridobila status delovanja v javnem interesu. Tak status ima tudi Koronarno društvo Gorenjske.

Vse kar je potrebno narediti je, da natisnete in izpolnite obrazec, ki ga imate v Word datoteki na naši spletni strani in ga do konca leta pošljete na Davčno upravo. Obrazec lahko dobite tudi na društvu.

Ne pustite državi, kar želite podariti.

Vsem, ki se boste odločili za ta korak, se že vnaprej zahvaljujemo in zagotavljamo, da bodo tudi ta sredstva uporabljena za kvalitetno delovanje društva. Člani društva obvestite o tem svoje družinske člane, sorodnike, prijatelje, sosede, ...

Donirajte sredstva po vaših najboljših zmožnostih!

Obrazec za dohodnino

Redni letni zbor članic in članov Koronarnega društva Gorenjske

V sredo, 21. marca 2018 smo se sestali »koronarci« iz Gorenjske na rednem letnem zboru društva. Predsednik društva je vsem navzočim predstavil delo društva v preteklem letu. Letno poročilo so podali tudi vsi, ki so odgovorni za posamezna področja delovanja društva. Vsi prisotni so bili enotni, da smo v preteklem letu delali uspešno in na nobeno poročilo ni bilo pripomb.

Pogovorili smo se tudi kako naprej. Soglasno smo sklenili, da ne bomo uvedli bistvenih sprememb. Tudi v letu 2018 nadaljujemo z vadbami dvakrat tedensko, organizirali bomo predavanja in ne nazadnje pohode, v mesecu juniju organizirali tradicionalni piknik, spomladi in jeseni pa tako kot vsako leto odšli na obnovitveno rehabilitacijo v toplice.

foto: Ana Sirc