Pohod Mojstrana

Dovje, 6. februar 2016 - Vodji pohoda, ki je potekal tik pred Slovenskim kulturnim praznikom, sta bila Zinka in Tomaž.

Pred Slovenskim planinskim muzejem se nas je zbralo 37 pohodnikov – koronarcev s predsednikom Tomažem na čelu. Zaradi bolezni žal z nami ni bilo naše skrbne Anice. Po prisrčni dobrodošlici nas je naša Zinka popeljala v prelep in nepozaben sončen dan.

Obdani s prelepimi, v soncu bleščečimi vršaci in dobrimi ljudmi smo se sprehodili iz Mojstrane na Dovje v prekrasen zemeljski raj. Vseskozi so mi v mislih pozvanjali verzi Slavka Avsenika:« Prelepa Gorenjska v ponos si mi ti, kdorkoli te vidi te znova želi….« V vasi s tisočletno zgodovino živijo srčno dobri ljudje, ki jim je prva skrb za urejenost kraja in predvsem medsebojnega sožitja.

Na Dovjem nas je pričakal Zinkin bratranec Franc. Dober govornik, zaljubljen v svoj kraj in njegovo zgodovino. Lepo ga je bilo poslušati. Iz njega je kar sijalo domoljubje do domačega kraja in lepot, ki ga obdajajo. Nepozabni zgodovinski pečat pa je kraju dal župnik Jakob Aljaž, eden izmed največjih domoljubov slovenske zgodovine.

Program pohoda je Zinka odlično izpeljala. Njeno vodenje je posnemanja vredno še posebej pa gostoljubnost na njenem domu na Dovjem. Hvala Zinka!

Po zakuski in kosilu v gostišču smo še enkrat pomahali v slovo prelepemu kotičku naše domovine. Takrat so mi na misel prišli verzi.«Bodi zdrava domovina, mili moj slovenski kraj, ti prekrasna, ti edina meni si zemeljski raj!«

Zapisala Vera Blaznik iz Mišač